سایر تکنولوژی‌ها

تماشای فیلم‌های سه‌بعدی بدون نیاز به عینک ممکن می‌شود

نمایشگر سه‎بعدی بدون نیاز به عینک مفهوم جدیدی نیست. ما شاهد استفاده از آن بر روی گوشی‎ها، سیستم 3DS نینتندو و بعضی از تلویزیون‎ها بوده‎ایم، ولی تلویزیون‎ها شاید بیشترین استفاده‎ را از این فناوری داشته‎اند. متاسفانه، برای طرفداران سینما، معنای این گفته این است که زمانی که فیلم‎های سه‎بعدی نگاه می‎کنند باز هم مجبور هستند که آن عینک‎های حجیم که احساس ناراحتی به کاربر می‎دهند را به چشم بزنند.

ولی ممکن است در آینده این قضیه به لطف محققان موسسه‎ی هوش‎ مصنوعی و علوم کامپیوتری MIT (CSAIL) تغییر پیدا کند چون آن‎ها با موسسه‎ی علوم ویزمان اسرائیل در حال همکاری بوده و فناوری نمایشگری به اسم “سینمای سه‎بعدی” را توسعه داده‎اند که به سینما دوستان اجازه می‎دهد در سینما بدون نیاز به عینک از فیلم‎های سه‎بعدی لذت ببرند.

تبلیغات در گوگل آژانس تبلیغاتی افراک

طبق گفته‎ی محققان MIT که نحوه‎ی عمل این فناوری را توضیح می‎دهند “کاری که سینمای سه‎بعدی انجام می‎دهد، کدگذاری چندین حائل اختلاف منظر در یک صفحه‎ی نمایش است، به صورتی که هر بیننده یک حائل اختلاف منظر که مناسب موقعیت او است را مشاهده می‎کند. طیف مشاهده‎ها سپس در سینما توسط یک سری آینه و لنزها در سیستم اپتیک‎های به خصوص سینمای سه‎بعدی تکرار می‎شود.”

این فناوری در مقابل با سیستم‎های سه‎بعدی فعلی بدون نیاز به عینک است که در آن‎ها کاربران باید از یک زاویه‎ی خاص نمایشگر را مشاهده کنند تا افکت سه‎بعدی به وجود آید. متاسفانه قبل از این‎که زیاد هیجان‎زده شوید، باید بگوییم که موسسه‎ی MIT اشاره می‎کند که این فناوری هنوز برای به حالت تجاری در آوردن آماده نیست ولی این محققان مطمئن هستند که روزی به حقیقت خواهد پیوست.

دیدگاه کاربر


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا