تازه های تکنولوژی

تکنولوژی جدید سیلیکون باتری‌ها را قوی‌تر، نازک‌تر و سبک‌تر می‌کند

محققان دانشگاه Waterloo کانادا موفق شدند تا با استفاده از سیلیکون در باتری‌های لیتیوم-یونی، عملکرد و استفاده این باتری‌ها را بهبود ببخشند. آزمایش‌های انجام شده بر روی این باتری‌ها توسط استاد این دانشگاه Zhongwei Chen و برخی از دانشجویان انجام شده است. با استفاده از تکنولوژی جدید به کار گرفته شده می‌توانیم به زودی شاهد باتری‌های کوچک‌تر، نازک‌تر و از طرفی دیگر با دوام بیشتر باشیم.

به گفته‌ی پژوهشگران، استفاده از این تکنولوژی باعث افزایش 40 تا 60 درصدی انرژی در باتری‌ها شده و درنتیجه باتری‌ها با یک‌بار شارژ شدن، می‌توانند عمر بیشتری داشته که نسبت به باتری‌های امروزی شاهد زودتر تمام شدن شارژ باتری نخواهیم بود. این باتری‌ها نسبت به باتری‌ها امروزی از نظر واکنش با محیط زیست نیز امن‌تر هستند، به طوری‌که با استفاده از این باتری‌ها در ماشین‌های برقی، علاوه بر سبک‌تر شدن ماشین، می‌توانیم شاهد افزایش نگه‌داری شارژ آن‌ها تا 480 کیلومتر نیز باشیم.

محققان دانشگاه Waterloo کانادا با جایگزین الکترودهای مثبت سیلیکون به جای الکتورد‌های مثبت گرافیت توانسته‌اند فضای بیشتری را برای به کار گیری لیتویم در این باتری‌ها به وجود آورند و همین مسئله باعث بهبود عملکرد باتری‌ در گجت‌های مختلف و از همه مهم‌تر در گوشی‌های هوشمند می‌شود. گرافیت به علت خاصیتی که دارا است در نگه‌داری انرژی درون خود با محدودیت خاصی رو‌به‌رو است و جایگزین کردن آن با سیلیکون می‌تواند به افزایش شارژدهی باتری کمک به‌سزایی کند.

از سال‌های پیش تاکنون، تحقیقات زیادی برای افزایش عمر و عملکرد باتری‌ها صورت گرفته اما به طور عملی باتری‌های جدید بر روی گجت‌ها مورد آزمایش قرار نگرفته‌اند. برای مثال سامسونگ به تازگی از دو باتری انعطاف پذیر خود رونمایی کرد اما هنوز برنامه‌ای را برای به کارگیری آن در ساعت‌های هوشمند یا دیگر پوشیدنی‌ها معرفی نکرده است. شاید در زمان نه‌چندان دور شاهد تحولی عظیم در بخش باتری‌های گجت‌های هوشمند باشیم.


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا