اولین تلسکوپ مجهز به فناوری چشم خرچنگ توسط چین ساخته و به فضا ارسال می‌شود

چین قصد دارد تلسکوپ موسوم به انیشتین را برای جستجوی تابش‌های قدرتمند پرتو ایکس توسط اجرام آسمانی به فضا پرتاب کند. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، آکادمی علوم چین پس از ماه‌ها فضاپیمان انیشتین پروب را با هدف تماشای پرتوهای ایکس در فضا ارسال خواهد کرد. احتمالاً زمان ارسال به فضای این […]

چین قصد دارد تلسکوپ موسوم به انیشتین را برای جستجوی تابش‌های قدرتمند پرتو ایکس توسط اجرام آسمانی به فضا پرتاب کند.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، آکادمی علوم چین پس از ماه‌ها فضاپیمان انیشتین پروب را با هدف تماشای پرتوهای ایکس در فضا ارسال خواهد کرد. احتمالاً زمان ارسال به فضای این تلسکوپ در ماه ژانویه سال ۲۰۲۴ خواهد بود. ابزارهای نسل جدید این تلسکوپ با حساسیت بالا و میدان دید گسترده می‌تواند برای تماشای پرتو ایکس در فضا به کار گرفته شوند.

محققان چینی در توسعه این کاوشگر از چشم خرچنگ الهام گرفتند. چشم این حیوان به صورتی است که اجازه می‌دهد نور از همه جهات به آن وارد شده و سپس در مجراها منعکس شود. در نهایت به صورتی منحصر به فرد نور وارد شده روی شبکیه متمرکز خواهد شد. این قابلیت به خرچنگ اجازه می‌دهد تا میدان دید وسیعی داشته و چیزهایی اطراف خود را در اقیانوس به طور کامل مشاهده کند.

این کاوشگر نیز با ابزارهای ویژه خود به صورت مشابه می‌تواند پرتو ایکس را در یک میدان گسترده از طریق ابزارهای خود شامل تلسکوپ پرتو ایکس پیگیری و مشاهده کند. این تلسکوپ همانند چشمان خرچنگ طراحی شده و در آن از لنزهای ریز تخلخل استفاده شده است. قرار است این تلسکوپ آسمان شب را در سه بار چرخیدن به دور زمین کاوش کرده و زیر نظر بگیرد. هر گردش این کاوشگر حدود ۹۶ دقیقه زمان نیاز دارد. ماموریت مربوط به کاوشگر اینشتین تنها به چین تعلق نداشته و در آن آژانس فضایی اروپا و موسسه ماکس پلانک در آلمان نیز همکاری داشته‌اند.

پیشنهاد ویژه : قیمت ارز دیجیتال
پیشنهاد ویژه : سرور HP
پیشنهاد ویژه : تعمیر کامپیوتر تهران
پیشنهاد ویژه : ترجمه رسمی آلمانی

پیشنهاد ویژه

خرید بلیط هواپیما فلای تودی

پیشنهاد ویژه

لیست کامل و نرخ لحظه ای ارزهای دیجیتال