علمیفضا و نجوم

احتمال وجود بیش از ۳۰۰ میلیون سیاره قابل سکونت در کهکشان راه شیری

نتیجه تحقیقاتی که توسط محققان موسسه SETI ، ناسا و یا دیگر سازمان‌های بین‌المللی انجام گرفته نشان می دهد که احتمالاً تعداد سیاره های قابل سکونت در کهکشان راه شیری حداکثر به ۳۰۰ میلیون سیاره می رسد.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، طبق تحقیقات اخیر و با توجه به معادله دریک و تخمین تعداد سیاره قابل سکونت میتوان تعداد تمدن های فرا زمینی را برآورد کرد. این معادله در سال ۱۹۶۱ توسط فرانک دریک استاد نجوم و اخترفیزیک به وجود آمد. پیش از این معادله دریک تعداد تمدن های فرازمینی را حداکثر ۱۰۰ میلیون سیاره محاسبه کرده بود. اما آنچه که مشخص است این معادله از فاکتورهای دقیق استفاده نکرده و برخی از آنها با حدسیات برآورد شده است.

البته محققان با استفاده از داده های تلسکوپ کپلر و گایا، توانستند فاکتور های معادله را با دقت بیشتری محاسبه کرده و در نتیجه تعداد سیاره های قابل سکونت در کهکشان راه شیری را با دقت بیشتری تشخیص دهند. در این محاسبه تعداد سیارات فراخورشیدی با اندازه های زمین که حول ستاره هایی شبیه خورشید گردش می کنند و همچنین در منطقه قابل سکونت آنها قرار گرفته اند مورد بررسی قرار گرفت. در این تحقیق علاوه بر استفاده از فاکتورهای با دقت بالا، مناطق قابل سکونت معادله‌ دریک نیز با دقت بیشتری محاسبه شده است. همچنین فاصله سیاره از ستاره نیز با توجه به میزان نوری که سیاره دریافت میکند، اندازه گیری شده است.

داده های تلسکوپ فضایی کپلر و گایا نیز ی توانند میزان انرژی متصاعد شده توسط ستاره را به دقت اندازه گیری کنند. پس از همه این بررسی ها نتیجه بر آن شده است که احتمالاً حدود ۳۰۰ میلیون سیاره قابل سکونت در کهکشان ما وجود دارد که حتی ممکن است در فاصله ۳۰ سال نوری از زمین نیز قرار گرفته باشند. تعداد این سیارات ممکن است پس از بررسی های دقیق تر و با توجه به تاثیر اتمسفر سیاره و توانایی آن در نگهداری از آب مایع نیز بیشتر شود.


نوشته های مشابه

۳ دیدگاه

  1. چه جالب ، اگه یک میلیار باشه و قابل دسترسی هم باشه ، برای اون فردی که در ایران اجاره نشینه ، چه فرقی میکنه ؟
    سهم اقا و اقا زاده ها میشه و بس بعد اونجا هم جنگ راه میندازن و میگن تحریمیم. و ملت باید در سختی به سر ببرن ، کشف نکنید و بگذارید اونجا از شر اخوند و روحانی که مامن فساد است در امان باشه
    زیرا اخوند دلش به حال دین نمیسوزه دلش برایوچپاول ثروتها له له میزنه

    1. این تاختن شما به آخوند یا از غرض ورزی و عناد به آنها یا از عدم شناخت آنهاست، اگر از غرض ورزی و عناد به آنهاست که شما هم مثل سایر ضد انقلاب های درجه یک از آنها کینه دارید و بنده به شما حرفی برای گفتن ندارم، ولی اگر از عدم شناخت آنهاست، توصیه می کنم شما هم مثل بنده پای کارشناسان دین در برنامه های مختلف نظیر برنامه سمت خدا، یاد خدا، آفتاب شرقی بنشینید و با حوصله و دقت سخنانشونو گوش کتید و معارف دینتونو بالا ببرید و دیدگاه آنها را در دین و اخلاق و سیاست متوجه بشوید تا هرگز مثل ضد انقلاب ها و ضد دینها اینچنین به آخوند ها نتازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا