راداری که می‌تواند به طور همزمان ۱۰ موشک مافوق صوت را ردیابی کند

دانشمندان چینی مدعی ساخت یک رادار جدید شدند که می‌تواند به طور همزمان چندین موشک مافوق صوت را با سرعت ۲۰ ماخ حرکت ردیابی کند. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، سیستم راداری جدید چین قادر به تمایز قائل شدن بین اهداف واقعی و اهداف کاذب بوده و امکان ردیابی موشک‌هایی با سرعت […]

دانشمندان چینی مدعی ساخت یک رادار جدید شدند که می‌تواند به طور همزمان چندین موشک مافوق صوت را با سرعت ۲۰ ماخ حرکت ردیابی کند.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، سیستم راداری جدید چین قادر به تمایز قائل شدن بین اهداف واقعی و اهداف کاذب بوده و امکان ردیابی موشک‌هایی با سرعت ۲۰ ماخ را خواهد داشت. طبق ادعای دانشمندان چینی این سیستم ردیابی جدید نوعی رادار فوتونیکی مایکروویو محسوب می‌شود که با برد ۶۰۰ کیلومتری خود امکان تشخیص اهداف واقعی از هشدارهای غیر واقعی را خواهد داشت.

رادار جدید چین توسط گروهی به رهبری پروفسور ژنگ شیائوپینگ از دپارتمان مهندسی الکترونیک دانشگاه Tsinghua توسعه یافته است. این رادار می‌تواند دقت قابل توجهی در شبیه سازی‌های زمینی از خود نشان دهد. به دلیل وزن سبک و اندازه کوچک به راحتی می‌تواند روی موشک‌های دفاع هوایی و یا حتی هواپیماها قرار بگیرد. این رادار در آزمایش‌های انجام شده توانست فاصله یک موشک را با حاشیه خطای ۲۸ سانتی‌متر نزدیک به ۷ کیلومتر در ثانیه تخمین بزند. دقت این رادار در تخمین سرعت موشک حدود ۹۹.۷ درصد است.

محققان برای ساخت این رادار از ادغام لیزر در طراحی رادارها استفاده کرده و با موفقیت توانستند به محدودیت‌های مربوط به تجزیه و تحلیل سیگنال‌های راداری غلبه کنند. با پیشرفت‌های حاصل شده اطلاعات بین نقاط ضروری می‌توانند با سرعت نور منتقل شوند.

این سیستم راداری می‌تواند سیگنال‌های مایکروویو پیچیده را تولید و با دقت بالا به اندازه‌گیری سرعت فوق العاده اجسام بپردازد. در حال حاضر که سلاح‌های مافوق صوت با داشتن سرعت و قدرت مانور بسیار بالا امکان رهگیری دشواری دارند این سیستم می‌تواند با فناوری به کار رفته بسیار مهم باشد. ساخت این سیستم راداری پیشرفت قابل توجهی در زمینه سیستم‌های دفاعی و توسعه سلاح‌های مافوق صوت در جهان خواهد بود. این در حالی است که بسیاری از کشورها از جمله ایالات متحده به شکلی فعالانه روی توسعه موشک‌های مافوق صوت کار می‌کنند.