ابداع نوعی سیستم هوش مصنوعی برای افزایش ۲۵ درصدی عمر باتری‌ها

دو شرکت فناوری به نام‌های Eatron و Syntiant نوعی سیستم مدیریت باتری BMS مبتنی بر هوش مصنوعی توسعه دادند که می‌تواند عمر آنها را 25 درصد افزایش داده و ظرفیت آنها را نیز تا ۱۰ درصد بیشتر کند. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، سیستم مدیریت باتری مبتنی بر هوش مصنوعی می‌تواند با […]

دو شرکت فناوری به نام‌های Eatron و Syntiant نوعی سیستم مدیریت باتری BMS مبتنی بر هوش مصنوعی توسعه دادند که می‌تواند عمر آنها را 25 درصد افزایش داده و ظرفیت آنها را نیز تا ۱۰ درصد بیشتر کند.

به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی تکنا، سیستم مدیریت باتری مبتنی بر هوش مصنوعی می‌تواند با قرارگیری روی تراشه باعث شود تا ظرفیت باتری‌ها تا ۱۰ درصد افزایش پیدا کند. همچنین عمر این باتری‌ها نیز ۲۵ درصد بیشتر خواهد شد. این در حالی است که همزمان نظارت بر وضعیت سلامت باتری و وضعیت شارژ آن با دقت بالاتری نسبت به روش‌های سنتی و کنونی انجام می‌گیرد.

سیستم افزایش ظرفیت باتری شرکت Syntiant با نام NDP120 می‌تواند در لحظه عملکرد باتری را تجزیه و تحلیل کرده و مشکلات احتمالی آن را از طریق فناوری خاص پیش بینی کند. در صورتی که مشکلی در عملکرد باتری شناسایی شود اقدامات لازم برای جلوگیری از خرابی و یا افزایش ایمنی از طریق بهینه‌سازی عملکرد صورت می‌گیرد.

طراحی NDP120 به گونه‌ای است که به راحتی با برنامه‌های بی‌ام‌اس در لوازم‌های الکترونیک مصرفی و تجاری سازگاری داشته و می‌تواند با ادغام روی تراشه تضمین حل مشکلات را به کاربر بدهد. همچنین در حین استفاده از این فناوری امکان تاخیر یا دسترسی به حریم خصوصی کاربران وجود نخواهد داشت.

سیستم مورد نظر برای خودروهای برقی و هواپیماهای شخصی نیز مزایای قابل توجهی را به همراه دارد. یکی از مهم‌ترین مزایای این قابلیت افزایش زمان تعویض باتری و افزایش برد مسافتی وسایل نقلیه است. همچنین در هزینه مصرف کنندگان نیز به طور بالقوه صرفه جویی زیادی صورت می‌گیرد.

در حال حاضر عمر باتری‌های لیتیوم یونی بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ چرخه شارژ است. اما با استفاده از سیستم ابداع شده می‌توان آن را به ۶۲۵ تا ۱۲۵۰ چرخه افزایش داد. این رقم در باتری‌های LifePO4 به بیش از ۶۲۵۰ چرخه شارژ خواهد رسید.