تازه های تکنولوژی

پایتون دومین زبان برنامه نویسی محبوب کاربران در گیت‌هاب

به نظر می‌رسد برنامه نویسان به زبان برنامه نویسی پایتون علاقمند شده‌اند و این زبان برنامه نویسی محبوب توانسته است از جاوا پیشی بگیرد. اکنون این زبان برنامه نویسی پس از جاوا اسکریپت از سال 2014 در رده دوم قرار دارد.

به گزارش سرویس اخبار تکنولوژی تک نیوز و به نقل از گیت‌هاب (GitHub)، سایت متعلق به مایکروسافت برای به‌اشتراک‌گذاری کدهای متن‌باز، در ماه اکتبر سال 2019 پایتون توانسته رتبه دوم را کسب کند. زبان برنامه نویسی پایتون عمری 30 ساله دارد و توسط خیدو فن‌روسوم (Guido van Rossum) ساخته شد.

از دیگر آمارهای گیت‌هاب می‌توان به رشد چشم‌گیر دیگر زبان‌های برنامه‌نویسی اشاره کرد. به عنوان مثال می‌توان زبان برنامه‌نویسی دارت گوگل و فریم‌ورک فلاتر که رابط‌های کاربری برنامه‌های تحت اندروید و IOS را تولید می‌کند را نام برد. بنظر می‌رسد این دو در میان کاربران در سال های 2018 و 2019 بیشترین رشد را داشته‌اند. پس از آنها زبان راست (Rust) موزیلا نیز با رشد چشمگیر روبرو بوده است. این برنامه نیز به جهت برطرف کردن باگ‌های امنیتی حافظه در نرم افزارهای مایکروسافت طراحی شده بود.

آمارهای سال گذشته گیت هاب رشد چشمگیر زبان برنامه‌نویسی کاتلین را اعلام کرده بود که برای تولید برنامه‌های اندرویدی به کار میرفت. اما در سال 2019 در بین 10 زبان برتر دیده نمی‌شود. علت اصلی علاقه به پایتون را نیز می‌توان در بین علاقمندان به علوم داده جستجو کرد. زیرا علاقه‌مندان به سرگرمی و  علوم داده‌ای کدهای پایتون را برای امور مربوط‌ به یادگیری ماشین استفاده کرده اند. همچنین نوت‌بوک‌های ژوپیتر نیز با توجه به محیطی که برای نوشتن و اجرای کدهای پایتون فراهم می‌کنند، از علل دیگر علاقمندی به پایتون به‌شمار می‌رود.

گیت‌هاب پیش از این دسترسی کاربران ایرانی را محدود کرده و پیشنهاد کرده بود تا از سرور تجاری گیت‌هاب استفاده کنند. زیرا گیت‌هاب دیگر نمی‌تواند میزبان کشورهای تحریم شده باشد و تنها می‌تواند مخازن عمومی خود را به این کشورها بفروشد. در این گزارش همچنین آمده است که برنامه نویسان ایرانی جزو دومین گروه با نرخ رشد بالا در پروژه‌های متن باز مخازن عمومی گیت‌هاب به شمار می‌روند.
نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا