تولید چرم ارگانیک از گیاه کاکتوس

به گزارش پایگاه خبری تکنا به نقل از پایگاه خبری دیزاین‌بوم، این چرم desserto نام دارد و محصولی کاملا پایدار و نرم بر پایه گیاه کاکتوس است. این چرم گیاهی انعطاف و نرمی فوق‌العاده‌ای دارد و به همین دلیل می‌تواند جایگزین چرم طبیعی و مصنوعی در بسیاری از شاخه‌ها از جمله مد، مبلمان و صنعت […]

به گزارش پایگاه خبری تکنا به نقل از پایگاه خبری دیزاین‌بوم، این چرم desserto نام دارد و محصولی کاملا پایدار و نرم بر پایه گیاه کاکتوس است. این چرم گیاهی انعطاف و نرمی فوق‌العاده‌ای دارد و به همین دلیل می‌تواند جایگزین چرم طبیعی و مصنوعی در بسیاری از شاخه‌ها از جمله مد، مبلمان و صنعت خودروسازی باشد.

این چرم گیاهی فاقد هرگونه ترکیبات سمی شیمیایی پایدار، پی‌وی‌سی و فتالات است به همین دلیل به عنوان یک محصول کاملا زیست‌سازگار محسوب می‌شود. جایگزین‌کردن این چرم کاملا ارگانیک و گیاهی به منزله آسیب کمتر به حیوانات برای تولید چرم، کاهش مصرف آب مورد نیاز برای فرآیند تولید و کاهش تولید دی‌اکسید کربن است.

این چرم گیاهی از برگ‌های بالغ کاکتوس‌های مزارع ساکاتکاس (zacatecas) در مکزیک تولید می‌شود. برای رشد این گیاهان به سیستم آبیاری نیازی نیست، زیرا آب موردنیاز از طریق باران و مواد معدنی موردنیاز برای رشد گیاه از خاک تامین می‌شود.

برگ‌ها پس از جداشدن از گیاه به مدت سه روز زیر نور آفتاب تا اندازه‌ای خشک می‌شوند که رطوب مورد نیاز آن‌ها حفظ شود. سپس با استفاده از مواد خام ارگانیک و غیر شیمیایی فرآوری شده و به رنگ، بافت و شکل دلخواه تبدیل می‌شوند.

مزرعه رشد  این کاکتوس‌ها کاملا ارگانیک بوده و در آن از هیچ علف‌کش یا سموم شیمیایی استفاده نمی‌شود.

چرم گیاهی desserto  بسیار بادوام و با انعطاف‌پذیری بالاست و  آلودگی روی آن ایجاد اثر و لکه نمی‌کند. این محصول جزء ۳۰ فینالیست جوایز نوآوری LVMH در سال ۲۰۲۰ میلادی است. جوایز نوآوری LVMH به استارتاپ‌هایی تعلق می‌گیرد که در طی پنج سال اخیر و با سرمایه کمتر از ۱۰۰ میلیون دلار و نیروی انسانی کمتر از ۵۰ نفر با ایده‌های نوآورانه برای حل مشکلی در صنعت شکل گرفته است.


پایگاه اخبار فناوری تکنا

جهت دسترسی به دیگر خبرها به صفحه اخبار علمی مراجعه کنید.

اخبار اختراعات اخبار کشفیات اخبار نجوم و ناسا اخبار علمی پزشکی