دلایل اصلی صدا دادن انواع هارد + راهکارهای رفع مشکل صدای هارد

آیا شما تا به حال با صدای غیر عادی هارد خود مواجه شده‌اید؟ آیا به این موضوع اندیشیده‌اید که دلیل اصلی صدا دادن هارد چیست؟ بسیاری از کاربران تصور می‌کنند که پس از شنیدن صدای غیر عادی هارد باید برای خرید این محصول اقدام نمایند اما همیشه این‌گونه نیست. بنابراین پیش از آنکه شما دوستان گرامی برای خرید هارد اینترنال لپ‌تاپ یا کامپیوتر خود اقدام نمایید، بهتر است که از دلایل اصلی صدا دادن انواع هارد مطلع شوید و با راهکارهای رفع این مشکل آشنا شوید.

آیا شما تا به حال با صدای غیر عادی هارد خود مواجه شده‌اید؟ آیا به این موضوع اندیشیده‌اید که دلیل اصلی صدا دادن هارد چیست؟ بسیاری از کاربران تصور می‌کنند که پس از شنیدن صدای غیر عادی هارد باید برای خرید این محصول اقدام نمایند اما همیشه این‌گونه نیست. بنابراین پیش از آنکه شما دوستان گرامی برای خرید هارد اینترنال لپ‌تاپ یا کامپیوتر خود اقدام نمایید، بهتر است که از دلایل اصلی صدا دادن انواع هارد مطلع شوید و با راهکارهای رفع این مشکل آشنا شوید.

دلایل اصلی صدا دادن انواع هارد

چرا هاردها صدا می‌دن؟

هارد یک قطعه بسیار مهم در کامپیوتر و لپ‌ تاپ محسوب می‌شود که وظیفه نگهداری و ذخیره اطلاعات سیستم را بر عهده دارد. صدای غیر عادی هارد نشانۀ خراب بودن آن است. این یعنی کاربر پس از شنیدن صدای غیر عادی هارد باید اقدام به عیب یابی و تعمیر آن کند. این صدا می‌تواند به صورت کلیک، قیژ قیژ، تق تق کردن، بوق زدن، خرت خرت کردن و هر صدای غیر معمولی دیگری باشد. این صداها هشداری هستند که این امکان وجود دارد که دیگر هارد بالا نیاید و سیستم نتواند آن را شناسایی کند. اما چرا این اختلال به وجود می‌آید؟

یکی از دلایل مهم صدا دادن هارد مربوط به خرابی هد و ثابت نبودن آن یا برخورد هد با پلاتر است. خرابی اسپیندل موتور در اثر ضربه دلیلی بر صدا دادن هارد است. گیر کردن محور هارد در هنگام چرخش نیز می‌تواند دلیل دیگری برای صدا دادن آن باشد. اگر لایه مدیا دچار اشکال شود نیز صدای غیر عادی این قطعه به گوش کاربر می‌رسد. علت دیگر این صدا می‌تواند وجود مشکل بدسکتور باشد. خرابی فرم ویر و ماژول‌ها، خرابی برد هارد دیسک درایو و خرابی برد رابط SATA به USB در اثر اتصالات ناقص و یا نوسانات برق نیز علل دیگری هستند که هارد صدای غیر عادی می‌دهد. اینها مهم‌ترین و اصلی‌ترین دلایل صدا دادن هارد هستند. یکی از مهم‌ترین عوامل به وجود آمدن ایرادات فیزیکی این قطعه، ضربه خوردن آن است. البته بدیهی است که به مرور زمان نیز این قطعه دچار استهلاک می‌شود.

صدا دادن هارد SSD

SSD برخلاف هارد HDD دارای قطعات متحرک نیست. معیوب شدن حافظه SSD در کامپیوتر یا لپ تاپ می‌تواند به دلیل اختلالاتی مانند افزایش ولتاژ، قطع ناگهانی جریان برق و… باشد. همان‌طور که متوجه شدید، یکی از نشانه‌های HDD خراب و معیوب، صدای غیر عادی آن است اما این موضوع در مورد حافظه SSD صدق نمی‌کند!

دلایل صدا دادن هارد HDD یا اینترنال

همان‌طور که متوجه شدید، صدا دادن هارد یکی از نشانه‌های خرابی آن است. یکی از دلایل صدا دادن هارد HDD یا اینترنال تمام شدن عمر مفید آن به دلیل استفاده زیاد است. البته استفاده از منبع تغذیه ضعیف و ضربه خوردن یعنی رفتار نامناسب با این قطعه نیز می‌تواند دلیلی بر صدا دادن هارد و خرابی آن باشد. در حقیقت این صدا به کاربر آمادگی می‌دهد که ممکن است دیگر هارد توسط سیستم شناسایی نشود. اصلی‌ترین و مهم‌ترین دلیل صدا دادن هارد HDD ضربه خوردن است. در حقیقت ضربه شدید باعث می‌شود که هد آ؛سیب جدی ببیند و قطعه به صدا بیفتد.

دلایل صدا دادن هارد HDD یا اینترنال

کدام صداهای هارد، نشانه خطر است؟

در برخی مواقع کاربر از سیستم خود یعنی در واقع از هارد خود صداهایی نظیر صدای خر خر، صدای کلیک کردن، صدای بیپ بیپ کردن، صدای خراش و صدای وز وز را می‌شنود که قابل تحمل نیستند. جالب است بدانید که هر کدام از این صداها نشان می‌دهد که مشکل از چیست.

صدای خر خر هارد

اگر کاربر در حین کار با کامپیوتر یا لپ تاپ خود صدایی شبیه به خر خر شنید، ابتدا باید به سلامت فن سیستم شک کند و اقداماتی برای از بین بردن این صدا انجام دهد اما ممکن است که مشکل از فن کامپیوتر نباشد. در این صورت احتمالاً هارد با مشکلی جدی مواجه شده است. در این حالت کاربر باید پیش از هر گونه اقدامی از اطلاعات حافظه هارد خود نسخه پشتیبان تهیه نماید و کامپیوتر را خاموش کند.

صدای کلیک کردن هارد

در برخی مواقع صدای کلیک کردن از سمت هارد امری عادی است اما گاهی این صدا به صورت مکرر به گوش می‌رسد. در این صورت این صدای کلیک کردن نشانه خرابی این قطعه خواهد بود. اگر کاربر هنگام کار با کامپیوتر خود متوجه این مشکل شد، باید حتماً پیش از آنکه اطلاعات حافظه از بین برود، نسخه پشتیبان تهیه نماید و سیستم را خاموش کند.

بیپ بیپ کردن هارد

این صدا معمولاً در شرایطی به گوش کاربر می‌رسد که سیستم قادر به شناسایی هارد نیست!

صدای خراش

در زمانی که هارد عملیات خواندن و نوشتن را انجام می‌دهد، پلاتر می‌چرخد. این هد هارد است که در این زمان اطلاعات و داده‌ها را روی آن می‌خواند و می‌نویسد. اما اگر هد روی صفحه هارد یعنی محل ذخیره‌سازی داده‌ها و اطلاعات کشیده شود، صدای خراش به گوش می‌رشد و همین امر باعث از این بین رفتن داده‌ها می‌شود.

صدای وز وز

ممکن است شما تصور کنید که صدای وز وز مربوط به خرابی فن است؛ این موضوع کاملاً درست است و شما باید پس از شنیدن صدای وز وز، فن را بررسی کنید تا پره‌های آن موقع چرخیدن به جسمی برخورد نکنند اما اگر پس از بررسی فن متوجه شدید که مشکل از این قطعه نیست، باید به سراغ هارد بروید و به سلامت آن شک کنید.

صدا دادن هارد

دلایل صدا دادن هارد اکسترنال

شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که دلایل صدا دادن هارد اکسترنال چیست؟ هارد اینترنال همان حافظه‌ای است که درون کامپیوتر و لپ تاپ قرار می‌گیرد و از تمامی اطلاعات و داده‌های کاربر نگهداری می‌کند اما هارد اکسترنال در خارج از کامپیوتر و لپ تاپ مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حقیقت این حافظه یک قطعه خارجی است که به وسیله یک کابل به دستگاه متصل می‌شود.

هارد اکسترنال قابلیت جا‌به‌جایی دارد اما در نگهداری آن باید دقت کرد زیرا این مدل هارد نیز نسبت به ضربه بسیار حساس است. بنابراین دلایل صدا دادن هارد اکسترنال نیز همانند هارد داخلی یا همان اینترنال می‌باشد. در واقع اجزای هارد اکسترنال HDD نیز شبیه به نوع داخلی است؛ یعنی این قطعه دارای هد، پلاتر، اسپیندل و… است. البیته به خاطر بسپارید که منظور از دلایل صدا دادن هارد اکسترنال از نوع HDD است زیرا نوع اس اس دی دارای قطعات متحرک نیست و به راحتی خراب نمی‌شود. شما می‌توانید برای تهیه و استعلام قیمت انواع هارد SSD و HDD اینترنال و اکسترنال به فروشگاه اینترنتی بروزکالا مراجعه نمایید.

راهکارهایی که برای مهار و برطرف کردن صدا غیر معمول هارد

شما دوستان گرامی باید به خاطر بسپارید که شنیدن هرگونه صدای غیر عادی مخصوصاً به صورت مکرر و مداوم از هارد غیر عادی است و در صورت شنیدن این‌گونه صداهای غیر معمول باید از اطلاعات خود، نسخه پشتیبان تهیه نمایید. اما باید از چه راهکارهایی که برای مهار و برطرف کردن صدا غیر معمول هارد استفاده کنیم؟

شما هنگام شنیدن صدای غیر معمول از هارد کامپیوتر یا لپ تاپ ابتدا باید از این موضوع مطمئن شوید که منبع تغذیه کامپیوتر برق کافی را برای هارد فراهم می‌کند و از این بابت مشکلی وجود ندارد. شما باید از این موضوع نیز مطمئن شوید که هارد هنگام انجام عملیات خود در کامپیوتر حرارت بیش از حدی تولید نمی‌کند و داغ نمی‌شود. یک متخصص باید برد هارد دستگاه را بررسی نماید تا اگر معیوب شده بود برای تعویض این برد اقدام نماید. شما برای مهار و برطرف کردن صدای غیر معمول هارد باید برای انتقال محتوای ROM ( Read Only Memory ) یا همان حافظه خواندن اطلاعات اقدام نمایید. البته گاهی نیز نیاز به آزاد سازی هد و جراحی قطعه نیز می‌باشد.

دلایل خرابی هد هارد

هد یکی از قطعات مهم هارد محسوب می‌شود که در انتهای بازوی نگهدارنده قرار دارد. وظیفه هد خواندن و نوشتن اطلاعات و داده‌ها روی پلاترهای هارد است. از دلایلی که ممکن است باعث خرابی هد هارد کامپیوتر شما شده باشند می‌توان به استفاده طولانی مدت از هارد، خراب شدن بازوی نگهدارنده هد به علت ضربه خوردن، نوسان جریان برق، عدم تعادل هد به علت تکان دادن هارد، ساخت ضعیف هارد و استفاده از قطعات ارزان اشاره کرد.

جراحی هارد

جراحی هارد امری بسیار تخصصی است و کارشناسان این حوزه باید برای جراحی هارد کامپیوتر شما اقدام نمایند. زیرا یک اشتباه کوچک می‌تواند باعث از بین رفتن تمامی اطلاعات و داده‌ها و حتی مرگ کامل موتور هارد شود. در حالت کلی باید بدانید که هارد کامپیوتر معمولاً در صورت گیر کردن سیلندر، شناسایی نشدن هارد توسط کامپیوتر، صدای غیر عادی مانند کلیک و بوق، آسیب‌دیدگی پلاترها و بدسکتور شدن قطعه نیاز به جراحی پیدا می‌کند.

جراحی هارد

اقدامات لازم در هنگام شنیدن صدای غیر عادی هارد

ابتدا به خاطر بسپارید که این کار تخصصی است و بهتر است شما اقدامی هنگام شنیدن صدی عجیب از هارد نکنید اما برخی از این اقدامات ممکن است کارساز باشند و از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کنند. به خاطر بسپارید که این روش‌ها موقتی هستند و تعمیر اساسی و اصولی هارد نیاز به متخصصان این حوزه دارد.

  1. ابتدا این موضوع را بررسی کنید که صدایی که از کامپیوتر به گوش می‌رسد، حتماً از هارد باشد و مربوط به قطعه دیگری نیست. برای انجام این کار هارد را از دستگاه جدا کرده و دستگاه را خود را خاموش و روشن کنید. بدیهی است که اگر باز هم صدای غیر عادی به گوشتان رسید، مشکل از بخش دیگری از کامپیوتر است.
  2. شما باید یک بار کابل دیتا را به هارد متصل کنید و به آن گوش دهید. اگر موقع اتصال کابل برق به هارد صدایی به گوشتان نرسید اما بعد از از اتصال کابل دیتا صدا را شنیدید، احتمالاً هارد سالم است و کابل دیتا دچار اشکال شده است. البته این عملیات در لپ تاپ بسیار پیچیده است و کابر عادی از پس انجام آن بر نمی‌آید.
  3. هنگامی که مطمئن شدید هارد مشکل دارد، می‌توانید از نرم‌افزار تشخیص ایراد هارد بهره برید. یکی از برنامه‌های خوب در این زمینه SeaTools است.
  4. پیش از اجرای نرم‌افزار عیب یابی هارد، سایر برنامه‌های سیستم خود را ببندید.
  5. بعد از اجرای نرم‌افزار مورد نظرتان برای رفع ایرادات هارد اقدام نمایید. فراموش نکنید که بهتر است یک نسخه پشتیبان از اطلاعات و داده‌های هارد تهیه نمایید.

روش‌های سالم نگه داشتن هارد

جالب است بدانید که با انجام بعضی کارها می‌توان تا حد ممکن هارد کامپیوتر را سالم نگه داشت و از خراب شدن آن جلوگیری کرد. اما چگونه؟ با هم مروری بر روش‌های سالم نگه داشتن هارد خواهیم داشت.

جلوگیری از لرزش

همان‌طور که پیشتر نیز ذکر شد، آسیب فیزیکی به هارد مهم‌ترین و اصلی‌ترین دلیل خرابی این قطعه محسوب می‌شود. هارد از قطعات مکانیکی مختلفی تشکیل شده است که ضربه، تکان‌ها و لرزش‌های کوچک نیز می‌تواند باعث آسیب‌دیدگی قطعات مختلف متحرک آن شود.

حفاظت هارد در برابر گرما

هارد و سایر قطعات داخلی کامپیوتر باید از حرارت و گرما دور باشند. در حقیقت گرمای بیش از حد عملکرد این قطعه را تحت تأثیر قرار می‌دهد و آن را دچار ایراد می‌کند. بنابراین افزایش دمای داخلی و خارجی به این قطعه آسیب می‌رساند. برای جلوگیری از افزایش دمای درونی، سیستم باید دارای تهویه مناسبی باشد. برای جلوگیری از افزایش دمای بیرونی نباید هارد یا کامپیوتر را در مکانی گرم یا در معرض نور مستقیم خورشید قرار داد.

خاموش و روشن نکردن بیش از اندازه هارد

بدیهی است که بوت شدن هارد اکسترنال و خاموش شدن مکرر آن باعث آسیب‌دیدگی این قطعه می‌شود. بنابراین باید از خاموش و روشن کردن بیش از حد لپ تاپ یا کامپیوتری که هارد به آن متصل است، جلوگیری کرد.

هارد چرا صدا می دهد؟

بررسی سلامت هارد دیسک

هنگامی که صداهای غیر عادی از کامپیوتر شما به گوش می‌رسد، باید بررسی کنید که آیا دلیل اصلی صدا از هارد است یا قطعات دیگری باعث ایجاد این صدا شده‌اند. ابتدا باید بدانید که بررسی سلامت هارد در ویندوز و مک متفاوت است.

تست سلامت انواع هارد در ویندوز

برای انجام تست سلامت هارد در ویندوز ابتدا در نوار Start گزینه command prompt را انتخاب نموده و باز کنید. سپس WMIC را تایپ کرده و دکمه Enter اینتر را فشار دهید. diskdrive get status را تایپ کنید دوباره اینتر را بزنید. در صورتی که درایو سالم باشد، واژه OK نشان داده می‌شود.

تست سلامت انواع هارد در مک

برای انجام این تست شما باید ابتدا Disk Utility را از پوشه Utilities در برنامه‌ها اجرا نمایید. سپس از منوی سمت چپ Mac Hard Drive را انتخاب کنید و روی first aid کلیک نمایید. در این مرحله باید روی Verify Disk کلیک کنید تا اجرا شود. حالا پیغامی روی صفحه نمایش ظاهر می‌شود و شما متوجه می‌شوید که آیا دیسک نیاز به تعمیر دارد یا خیر. اگر دکمه repair disk در دسترس بود، روی آن کلیک کنید.

تست سلامت هارد اکسترنال

تست سلامت هارد اکسترنال به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. استفاده از Command Prompt را در ویندوز، استفاده از نرم‌افزار Scandisk و استفاده از نرم‌افزار MiniTool Partition Wizard برخی از این روش‌ها هستند.

برای مثال مروری بر تست سلامت هارد اکسترنال با استفاده از Scandisk می‌کنیم. برای باز کردن فایل اکسپلور از ترکیب کلید‌های Windows + E بهره برید. در بخش Devices and Drives روی درایو مورد نظرتان کلیک راست کنید و Properties را انتخاب نمایید. در تب Tools روی Check کلیک کرده و روی Error checking کلیک کنید. در این حالت باید روی Scan drive کلیک کنید و متوجه خطای به وجود آمده شوید.

کلام آخر

در این مقاله با هم دلایل اصلی صدا دادن انواع هارد را مرور کردیم و متوجه شدیم که چرا گاهی هارد کامپیوتر یا لپ تاپ صدای غیر معمولی تولید می‌کند. راهکارهایی برای مهار و برطرف کردن صدا غیر معمول هارد نیز بیان شد. اگر هارد شما به صورت جدی آسیب دیده است و نیاز به تعویض آن است، شما می‌توانید به وب‌سایت فروشگاه بروزکالا مراجعه کنید و برای خرید انواع هارد اینترنال یا خرید هارد اکسترنال ارزان اقدام نمایید. و از مزایای بی‌نظیر این فروشگاه معتبر بهره‌مند شوید.

یکی از بهترین مزایای خرید از بروزکالا قیمت‌های بسیار مناسب اجناس است. حتی شما می‌توانید گاهی اجناس مورد نظر خود را در فروش‌های فوق‌العاده با تخفیف‌های عالی بروزکالا خریداری نمایید. در حقیقت بروزکالا بهترین اجناس را با کیفیت بالا و قیمت بسیار مناسب به مشتریان خود ارائه می‌دهد. از دیگر مزایای خرید از بروزکالا بهره بردن از اسمبل آنلاین است. این یعنی شما تمامی اجزای کامپیوتر خود را به صورت جداگانه در صفحه اسمبل آنلاین بروزکالا انتخاب و تهیه می‌کنید اما این مجموعه رایانه شما را به صورت اسمبل شده و آماده به شما تحویل می‌دهد.

یکی دیگر از مزایای بروزکالا، خرید اقساطی آن است. اگر شما نگران هزینه بالای کالاهای گران‌قیمت هستید، باید بدانید که می‌توانید از بروزکالا به صورت اقساطی خرید کنید! برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با این مجموعه تماس بگیرید. مشاوره رایگان با کارشناسان مجرب و حرفه‌ای بروزکالا از دیگر مزایای خرید از این مجموعه محسوب می‌شود. این کارشناسان همواره پاسخ‌گوی سوالات شما هستند. کافی است با تلفن این مجموعه تماس بگیرید تا از مشاوره رایگان با کارشناسان بروزکالا بهره‌مند شوید.