قدرتمندترین رایانه جهان در خدمت مبارزه با کرونا

به گزارش آژانس خبری تکنا از تلویزیون ژاپن، ابر رایانه «فوگاکو» که به طور مشترک توسط موسسه تحقیقاتی ریکن (RIKEN) و شرکت فوجیتسو، غول سازنده لوازم الکترونیکی، توسعه داده شده است روز دوشنبه در رده بندی رایانه های سریع که هر سال دو بار در یک همایش بین المللی کارشناسان اعلام می شود، جایگاه نخست را […]

به گزارش آژانس خبری تکنا از تلویزیون ژاپن، ابر رایانه «فوگاکو» که به طور مشترک توسط موسسه تحقیقاتی ریکن (RIKEN) و شرکت فوجیتسو، غول سازنده لوازم الکترونیکی، توسعه داده شده است روز دوشنبه در رده بندی رایانه های سریع که هر سال دو بار در یک همایش بین المللی کارشناسان اعلام می شود، جایگاه نخست را به خود اختصاص داد.

این کامپیوتر ژاپنی در موسسه ای در شهر کوبه در غرب ژاپن نصب شده و توانسته است برای اولین بار وارد رده بندی جهانی شود.

«فوگاکو» موفق شده است از مجموع شش بخش در چهار بخش از جمله سرعت محاسبات، برتر از سایر ابر رایانه ها قرار بگیرد.

ابرکامپیوتر فوگاکو توانایی انجام ۴۱۵ هزار تریلیون محاسبه در ثانیه را دارد که ۲.۸ برابر سریعتر از ابرکامپوتر سامیت ساخت شرکت آمریکایی آی بی ام است.

فوگاکو همچنین در سه بخش دیگر که شامل اندازه گیری عملکرد در روش های محاسباتی برای کاربردهای صنعتی، استفاده های هوش مصنوعی و تحلیل داده های بزرگ می شود هم جایگاه برتر را به خود اختصاص داد.

مقامات موسسه ریکن گفتند که «فوگاکو» بهترین و قابل توجه ترین کارایی را در این بخش های اصلی داشته است آنها ابراز امیدواری کردند که این ابر رایانه و فناوری های آن به حل و فصل طیفی از مسائل اجتماعی از جمله یافتن راهی برای مبارزه با کرونا کمک کند.


پایگاه اخبار فناوری تکنا

جهت دسترسی به دیگر خبرها به صفحه اخبار علمی مراجعه کنید.

اخبار اختراعات اخبار کشفیات اخبار نجوم و ناسا اخبار علمی پزشکی