آموزش‌ها و مقالاتاینترنت و شبکه

چهار نکته‌ی امنیتی که باید در فعالیت‌ها و خریدهای اینترنتی در نظر بگیرید

همگی ما هر روزه در حین استفاده از خدمات آنلاین با مسئله‌ی مربوط به امنیت مواجه هستیم. در واقع هم اکنون امنیت شما به صورت ناخودآگاه و روزانه در حین استفاده از خدمات و سرویس‌های آنلاین به خطر می‌افتند. در این بین طبیعی است تمامی افراد به منظور استفاده از سرویس‌های آنلاین و به ویژه خدمات مربوط به خرید آنلاین به دنبال امن‌ترین روش‌های ممکن و موجود هستند. اما در عمل هیچ یک از ما تمامی نکات امنیتی و لازم را در راستای حفظ اطلاعات شخصی خود رعایت نمی‌کنیم. آقای جو تورتوگا (Joe Tortuga) توسعه دهنده‌ی مشهور وب‌سایت‌های گوناگون می‌گوید: “به صورت کلی کاربران آنلاین و حتی خود بنده هم اساسا افرادی تنبل هستند. در این بین مسئله‌ی مربوط به سادگی و سهولت استفاده از خدمات می‌تواند رابطه‌ی معکوسی با امنیت داشته باشد. در واقع اگر فرآیندی کمی دشوار به نظر آید کاربران ترجیح می‌دهند که از آن سرویس و اقدامات مربوط به آن استفاده نکرده و از سرویس‌های مشابه ساده‌تر استفاده کنند. اما دقت ندارند که سرویس پیچیده‌تر می‌تواند به مراتب امن‌تر از سرویس ساده‌تر باشد.”

با وجود هک‌ها و نفوذهای گسترده‌ای که به تازگی به حریم خصوصی کاربران و حتی اطلاعات شرکت‌های متفاوت وارد شده، شاید بهتر باشد که به نکات امنیتی توجه بیشتری داشته باشیم. یکی از عمده‌ترین زمینه‌هایی که به تازگی با هک و سوء استفاده ازآن مواجه هستیم مربوط به سرقت اطلاعات کارت‌های اعتباری اشخاص حقیقی است. حتی به تازگی اخبار گسترده‌ای در رابطه با هک شدن اطلاعات کمپانی سونی هم به گوش رسید. بنابراین باید توجه خود را بیش از پیش به سمت و سوی درک نکات امنیتی و به کارگیری هرچه بیشتر آن‌ها معطوف کنیم. از اینرو ما با تحقیقات گسترده و استفاده از تجربیات برخی از متخصصین امنیت آنلاین، اطلاعات جالب توجهی را کسب کرده‌ایم که در این مقاله قصد انتقال این اطلاعات حیاتی را به شما عزیزان داریم. این سه متخصص شامل آقای جو تورتوگا، آقای آدام لوین (Adam Levin) و آقای شایون مورفی (Shaun Murphy) هستند. این سه متخصص در زمینه‌ی تامین امنیت آنلاین کاربران به ذکر نکاتی حیاتی پرداختند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم داشت. با رعایت کردن این نکات بسیار کلیدی و در عین حال شایع در میان کاربران می‌توانید، بسیاری از زمینه‌های مربوط به هک و سوء استفاده را از خود دور نگاه دارید.

تبلیغات در گوگل آژانس تبلیغاتی افراک

 

1. از نام کاربری، آدرس‌های ایمیل و … یکسان و مشابه استفاده نکنید

یکی از نکاتی که آقای شایون مورفی، مدیر اجرایی شرکت امنیتی PrivateGiant به آن تاکید داشته در رابطه با عدم استفاده از نام کاربری، آدرس ایمیل، رمز عبور و … مشابه در سرویس‌ها و خدمات آنلاین متنوع است. وی می‌گوید: “با استفاده از نام کاربری، آدرس ایمیل، رمز عبور و … مشابه در سایت‌های گوناگون خطر هک شدن و دست‌یابی به جزئیات و اطلاعات شما توسط هکرها بیش از پیش خواهد شد. در واقع در این شرایط هکرها به راحتی به اطلاعات مد نظرتان در تمامی سایت‌ها دست پیدا خواهند کرد و پس از هک یک سایت و نفوذ به اطلاعات شخصی شما با استفاده از آن می‌توانند به سایر اطلاعات مندرج در حسا‌ب‌های کاربری دیگر و متنوع شما در سایت‌های گوناگون نیز دسترسی پیدا کنند.”

آقای شایون مورفی پیشنهاد می‌کند که برای هر سایت از یک نام کاربری، ایمیل آدرس و به صورت کلی مشخصات منحصر به فرد استفاده کنید. در این بین استفاده از نام‌های کاربری مشابه در عمل می‌تواند امری ساده‌تر نسبت به استفاده از رمزهای عبور متنوع باشد. در هر صورت سعی کنید تمامی این موارد را رعایت کرده و نام کاربری، آدرس ایمیل، رمز عبور و سایر اطلاعات خود را در گوشه‌ای ذخیره‌سازی نمایید تا در آینده این موارد را فراموش نکنید. آقای مورفی همچنین توصیه می‌کند که برای ساخت آدرس‌های ایمیل از نام‌های مستعار متنوع و اطلاعات کذب استفاده کنید تا دسترسی هکرها با اطلاعات درست شما کاهش یابد و آن‌ها زمان بیشتری را به منظور دست‌یابی به اطلاعات شخصی‌تان نیاز داشته باشند. مطمئن باشید که هکرها همواره به ساده‌ترین افراد هجوم آورده و بی‌دردسرترین روش‌های هک را انتخاب می‌کنند.

 

2. تنها از وب‌سایت‌های امن و قابل اعتماد خریداری کنید

Security1

آقای آدام لوین متخصص در زمینه‌ی امنیت آنلاین عقیده دارد که همواره قبل از اقدام به خرید از هر سایتی نسبت به امن بودن سیستم پرداخت و خرید آنلاین آن اطمینان حاصل کنید. آقای لوین می‌گوید که این سایت‌ها عموما در کنار عبارت http نمایش داده شده در آدرس بار مرورگر شما با یک آیکون قفل زرد رنگ نمایان می‌شوند.

شما با دوبل کلیک کردن بر روی این آیکون می‌توانید مدارک و مجوزهای دیجیتالی آن سایت را به منظور ارائه‌ی خدمات آنلاین خرید و فروش مشاهده کنید.

 

3. از سیستم‌های هوشمند پرداخت امن و قابل اطمینان به جای به کارگیری کارت اعتباری استفاده کنید

آقای شایون مورفی اشاره می‌کند که استفاده از خدمات هوشمند و کاملا بی‌نیاز به وجود فیزیکی کارت‌های اعتباری شما چه به صورت آنلاین و چه به صورت آفلاین می‌تواند بهترین گزینه‌ از نظر امنیتی به منظور خرید محسوب شود. وی عقیده دارد که هم اکنون کارت‌های اعتباری ابزارهایی قدیمی و از رده خارج شده به شمار می‌روند و استفاده از سیستم‌های مبتنی بر این تکنولوژی نقض قوانین امنیتی فوق پیشرفته‌ی کنونی را به همراه خواهند داشت.

آقای مورفی با اعتماد به نفس کامل توصیه می‌کند که از سیستم‌های هوشمند پرداخت همچون پرداخت اپلی (Apple Pay) ، کیف پول گوگل (Google Wallet)، پی‌پال (PayPal) و … به منظور خرید آنلاین و آفلاین استفاده نمایید. این سیستم‌های هوشمند شامل امنیت فوق‌العاده بالا و سیستم رمزگذاری پیشرفته‌ای هستند. آقای جو تورتوگا هم در تایید این نظر می‌گوید: “بنده طی بررسی‌های گسترده دریافتم که سیستم پرداخت پی‌پال در قبال هک و نشت اطلاعات کارت‌های اعتباری فوق‌العاده حفاظت شده است.”

 

4. عدم استفاده از رمز عبورهای ساده، آسان و قابل پیش‌بینی

Security2

هر سه کارشناس امنیتی ما بر این باور بودند که استفاده از رمزهای عبور ساده یکی دیگر از عوامل موثر در سوء استفاده‌ی افراد و هکرها از حساب‌های کاربری اشخاص است. بنابراین همواره سعی کنید که از رمز عبورهای پیچیده استفاده کنید. آقای آدام لوین می‌گوید: “یک رمز عبور قوی شامل حروفی کاملا بی‌ربط و برگرفته شده از اطلاعات گوناگون خواهد بود و این رمز عبور منجر به گیج شدن هکر خواهد شد. در واقع در این شرایط نرم افزارها و ابزارهای استفاده شده توسط هکرها به منظور شکستن و ردیابی رمز عبور شما کارایی لازم را نخواهند داشت.

وی می‌گوید که یک رمز عبور مناسب و قوی حداقل شامل 8 کارکتر خواهد بود. همواره سعی کنید که در رمز عبور خود از حروف بزرگ و کوچک تصادفی، شماره‌ها، نمادها و .. استفاده کنید. به هیچ وجه از نام خود یا حروف مربوط به آن به عنوان رمز عبور استفاده نکنید. بنا به نظر آقای مورفی و آقای جو تورتوگا استفاده از برنامه‌های مدیریت رمز عبور نظیر 1Password و KeePass هم می‌تواند در اغلب موارد کمک به سزایی به شما داشته باشد. آقای جو تورتوگا همچنین توصیه می‌کند که به منظور افزایش ضریب ایمنی حساب‌های کاربری خود و اطلاعات مربوط به آن‌ها از قابلیت “Two Factor Authorization” یا همان “تایید دو عامله” استفاده کنید. این قابلیت در واقع روشی است که طی آن دسترسی به اطلاعات کاربر از طریق احراز هویت چند عاملی (حداقل دو عامل) انجام خواهد شد.

در نهایت نتیجه می‌گیریم که میزان امنیت شما دقیقا وابسته به میزان صبر، حوصله و تاکید بر روی مسئله‌ی امنیت است. مسلما با استفاده از نام کاربری مشابه یا رمزهای عبور یکسان در سایت‌های گوناگون و نهایتا خرید از آن‌ها دردسر شما در راستای مدیریت نام‌های کاربری و رمز‌های عبورتان کاهش پیدا می‌کند و دیگر نیازی به استفاده از ابزارهای مدیریتی رمز عبور نخواهد داشت. اما از سوی دیگر با انجام این فرآیند میزان ریسک شما در راستای مورد هدف قرار گرفتن توسط هکرها به مراتب بیشتر و بیشتر خواهد شد. در این شرایط اگر هکر به یکی از سایت‌های آنلاین نفوذ کرده و اطلاعات شما را دریافت کند می‌تواند از این اطلاعات مشابه برای سایر حساب‌های کاربری شما نیز استفاده نموده و نهایتا تمامی اطلاعات آنلاین شما را به سرقت ببرد. همواره به مسئله‌ی امنیت و حریم خصوصی خود توجه داشته باشید و اجازه ندهید که افراد سوء استفاده‌گر و هکرها منجر به ایجاد دردسر برایتان شوند.

دیدگاه کاربر


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا